Yorucu yoğun ve soğuk bir kış geçiren her insanın özlemidir yazları birkaç günlüğüne de olsa tatile çıkıp rahatlamak. Yeni yerler keşfetmek, kültür ve bilgimizi artırmak, dinlenmek, eğlenmek vücudumuza ve zihnimize detoks yaptırır. Gençleşen bedenimizle hayata yeniden başlarız. Sıcak kumların ayaklarımıza masaj yaptığı, denizin ve güneşin tadını doyasıya çıkarmak istediğimiz bir tatil nasıl olmalı peki ?

Günümüz insanının genel tatil anlayışında, beş yıldızlı lüks otellere gitmek bir prestij vesilesi kabul ediliyor. Dönüşte arkadaşlara bire bin katarak anlatılacak  anılar için yüksek miktarlarda ödeme yapıyor insanlar. Oysa bu otellerin dezavantajlarından bahsetmiyoruz.Otelde geçirdiğimiz bir haftanın karşılığı kredi kartı ekstremiz de on iki ay boyunca bize kendini hatırlatarak yaşadığımız olumsuzlukları da aklımıza getiriyor.

Örneğin bir asker disipliniyle kahvaltıya yetişip sıraya girmemiz, kalabalık havuzda omzumuzun birilerine değerek yüzmeye çalışmamız, öğle yemeğinde biten karpuzu dondurmayı baharı bekleyen kumrular gibi bekleyip sıranın önüne geçme telaşımız, sonra tekrar havuz veya deniz, ardından akşam yemeği için hazırlanıp yine uzun sıralarda beklemek, sabrımız tükenmeden alabildiysek kendimizi şanslı addedip nihayet masaya oturabilmek bunlardan bazıları. Akşamları animasyonlar, eğlenceler sonra uyku ve ertesi gün tekrar aynı döngü devam eder.‘’biz nereye gelmiştik ya?’’

Burası Türkiye tamam da, hangi şehirdeyiz? Bunu bile sorgulamadan eve döneriz. Şehrin tarihi dokusunu hissetmeden, çarşısını, yöresel lezzetlerini, doğal güzelliklerini,şehirdeki aktiviteleri keşfetmeden, tatil biter dört duvar arasında .

Diğer yandan maddi olarak o kadar zorlanmadan ve hayattan kopmadan yapabileceğimiz bir tatil seçeneğimiz daha vardır. Yatak sayısı daha az olan bu tesislerde aldığımız hizmetler daha kişiye özeldir. Bir kaç gün içinde sizi tanıyan otel personelinin güleryüzü samimiyetindendir mesela. Ya da havuzda şezlong için yarışmazsınız bu tesislerde.Tatil için gittiğiniz şehrin içinde yer alan bir oteli tercih edebilirsiniz mesela. Bu şekilde şehrin dokusunu keşfetme imkanına da kavuşursunuz.Tatil akışınız daha esnek, daha özgürdür burada.

Alanya’da ise durum daha dikkat çekicidir aslında. Alanya küçük bir şehir merkezine sahiptir. Bu da büyük otellerin şehir dışında konumlanmasını, küçük otellerin ise Alanya’nın merkezinde yer almasına olanak sağlamıştır. Alanya’da 5 Yıldızlı otellerde konaklayan tatilcilerimiz, gerçekte Alanya’da gezemeden, eğlenemeden sadece otel içi faaliyetler ile tatilini tamamlamaktadır çoğunlukla. Oysa Alanya’da ki, denize yürüyüş mesafesin de yer alan birçok küçük otelde samimi, rahat ve keyifli bir tatil geçirmeniz içten bile değildir.  Ücretsiz wifi/ internet hizmeti, sıra beklemeden yemeğinizin gelmesi, şehirde yer alan etkinliklere doğrudan katılabilmeniz, Alanya gece hayatının, otelinize sadece yürüyüş mesafesinde yer alması bu otellerin önemli avantajları arasındadır.